Ak kupujete byt napr. za 100-tisíc eur, banka vám vie poskytnúť hypotéku maximálne do 80 % z hodnoty nehnuteľnosti, čiže 80-tisíc a zvyšných 20-tisíc eur musíte dofinancovať z vlastných zdrojov, ktoré však nie každý má. Aké sú možnosti dofinancovania ?
1. spotrebný úver
2. medziúver zo stavebnej sporiteľne
3. ručenie s dvomi, resp. inou, hodnotnejšou nehnuteľnosťou
Samozrejme, závisí to aj od výšky Vášho príjmu, a od sumy, ktorú potrebujete na dofinancovanie.
1. Ak Vám to príjem dovolí, tak môžete požiadať na dofinancovanie o spotrebný úver, ktorý mnohé banky aj ponúkajú ku schválenej hypotéke, v tomto prípade ho môžete dostať zo zvýhodnením úrokom. Splatnosť je však len na 8 rokov, tým pádom aj vyššie splátky , obmedzená je aj jeho výška , obvykle 25.000 – 30.000eur. Môžete ho skôr predčasne splatiť, resp. po určitej dobe zlúčiť s hypotékou.
2. Medziúver stavebnej sporiteľne má výhodu oproti spotrebnému úveru, že splatnosť pri ňom môže byť 20 – 30 rokov, čo sa odrazí aj v mesačných splátkách, ktoré sú nižšie.
Je preto ideálna pre klientov, ktorí požadujú čo najnižšie mesačné zaťaženie rozpočtu. Musia však rátať s vyšším celkovým preplatením úveru, ktoré môžete znížiť mimoriadnymi splátkami.
Nemusíte mať stavebné sporenie uzavreté dopredu.
3. Čoraz viac ľudí využíva aj pomoc rodičov alebo iných blízkych osôb. Ak vlastnia nehnuteľnosť a nemajú ju zaťaženú hypotékou, môže ich dom či byt slúžiť ako ďalšie zabezpečenie úveru, a tak môžete získať hypotéku v plnej výške, resp. niekedy vznikne priestor aj na pár tisíc eur navyše, ktoré sa môžu využiť na zariadenie alebo rekonštrukciu.
Nehovoriac o tom, že pri hypotéke dostanete jednoznačne najvýhodnejšiu úrokovú sadzbu.
Po určitej dobe splácania, keď bude stačiť na zabezpečenie len Vaša nehnuteľnosť, druhá sa môže vyňať.
Samozrejme, najvýhodnejšie je dofinancovať hypotéku peniazmi z vlastných zdrojov, na čo sa však treba vopred pripraviť. Tiež nie je rozumné minúť všetky svoje úspory vrátanie finančnej rezervy, a tým ohroziť seba, resp. svoju rodinu pri nečakaných situáciách.
Chce to dlhodobé plánovanie a disciplínu.
Rodičia by mali na to myslieť, a keď im to finančná situácia dovolí, tak začať deťom sporiť, resp. investovať aj s menšími čiastkami na ich budúce bývanie. Tak isto aj mladí ľudia, ktorí začínajú zarábať a nemajú úspory na kúpu vlastného bývania, aby sami začali čo najskôr sporiť, resp. investovať.
Vhodným riešením môže byť založenie stavebného sporenia alebo iné investičné nástroje, ktoré z dlhodobého hľadiska uchovávajú hodnotu investície a môžu byť o 10 či 20 rokov použité aj ako “štartovné” na vlastné bývanie.
Ak chcete vedieť ako začať, neváhajte ma kontaktovať, rada Vám pomôžem vybrať vhodné riešenie.